První auto?

Přidáno: 19.03.2011 v 22.43

Známe to ze všech amerických filmů: Syn dospěje a rodiče mu koupí v bazaru za pár kaček starý rezavý Camaro nebo Mustang. Sen každého kluka. Stačí jen trošku přetřít, koupit litý kola a může se vyrazit balit mladý kočky na diskotéku. Jak to ale chodí doopravdy u nás?

Rodiče mi v 17 letech přislíbili, že mi v případě potřeby půjčí své auto. Byla to sice jen HaŤaPka (Škoda Fabia 1.2 HTP) v kombíku, ale na přesun z „místa A“ do „místa B“ postačující. Získaný řidičák jsem nadšeně vložil do peněženky, tam ale zůstal nevyužitý několik let. Auto mi rodiče nikdy nepůjčili s odůvodněním, že by se mohlo někde rozbít a oni na nové nemají finance (velmi chabé odůvodnění).

Pár spolužákům na střední rodiče k narozeninám koupili auta. Některá byla drahá a některá obyčejná. Zbytku mých známých rodiče auta bez problémů půjčovali. Základní, střední i vysokou školu mám v místě svého bydliště a na většinu dalších míst se dalo vždy dostat autobusem či vlakem, i když mnohdy s nějakými obtížemi. Striktně odmítavý přístup mých rodičů se mi ale velmi nelíbil a po 3 letech jsem vybral prasátko a vyrazil do bazaru.

Balit holky díky autu?

Nikdy jsem se necítil být „jiný“, když nemám možnost půjčení auta. Začal jsem ale poznávat nové lidi a byl jsem uveden v lehký šok. Relativně dost dívek bralo jako samozřejmost, že kluk starší 18 let má možnost je vozit v autě. A dost z nich prožilo právě v autě svůj první sex.

Dá se sbalit holka na auto? Ano. Stačí po diskotéce nabídnout odvoz domů. Nevadí, že Vaše auto, které bylo přivezeno z Německa jako vyřazené, je o 4 roky starší než slečna vedle Vás. Nevadí, že je rezavé skrz na skrz. Nevadí, že nefungují brzdy. Dokonce je jedno, zda je Vám 18 nebo 26. Máte totiž hustě vytuněnou káru (černá Audi nebo červené BMW se zamračenými světly, zatmavenými skly a velkými lesklými koly). Kvůli tomu já ale auto nechci!

Koupit levné auto?

Když mi bylo asi tak 15, kreslil jsem si do sešitu Škodu 120 a představoval si jak ji za pár korun někde koupím a parádně ji vytuním. Když jsem se v mých 21 letech rozhodl koupit auto a začal se dívat kolem sebe v čem lidé jezdí a co prodávají, zhrozil jsem se. Jak může někdo svěřit život svůj, spolucestujících a ostatních lidí na silnici do auta, které je levnější než moje kolečkové brusle (10 000 Kč)? Popravdě nemám pro auto moc využití. Po městě jdu raději pěšky nebo se svezu MHD, takže auto by se mi hodilo tak jednou do měsíce. Jenže rodiče se asi rádi koukají, jak jejich nová Škoda Octavie 1.6 stojí pouze na parkovišti a nepůjčí mi ji. Takže jsem nechtěl investovat zbytečně moc peněz.

V čem nakonec jezdím?

Auto se mi nakonec podařilo vybrat a byla to láska na první pohled. Není to auto, na který bych mohl balit kočičky, ujíždět policejním Passatům a se kterým bych mohl zapadnout do snobské společnosti. Je to malé auto, které mě doveze kam chci po městě i mimo něj a pohodlně se s ním parkuje.

Koupil jsem si 3-dvéřový Seat Arosa s litrovým benzínovým motorem o výkonu 37 kW, který byl vyroben na stejné lince jako Volkswagen Lupo. Auto bylo málo používané, dobře opečovávané, mělo pozinkovanou karoserii a nezničený interiér. A tak jsem si pořídil svoje úplně první auto.

Seat Arosa 1.0 r.1997
(Seat Arosa 1.0 r.1997)

Komentáře

 1. Error 404

  Dobrý článek, nicméně si myslím, že volba takto malého auta je jen v případě, že pojedu v Hradci do Futura, maximálně do hyperteska.
  Kolikpak tě ale nakonec stálo?
  10 tisíc za auto není moc, ale na projížďky po nábřeží to stačí. :D

  Nicméně do budoucna budeš stejně potřebovat větší přibližovadlo, neboť do tohoto angličáku kočárek s dalšími věcmi nenacpeš. :)

  Jak zní jedno motto:
  V životě jde o víc než o Volvo :)

  29.03.2011 v 13.44
 2. odik

  [1] Do budoucna určitě plánuju nějakej dlouhej pohodlnej a bezpečnej kočár :-) ale zatim mi tohle stačí a divil by ses, kolik se toho v tom odveze 8-)
  P.S.: Na kočárek mam doufam ještě dost času ;-)

  29.03.2011 v 22.22
 3. Vít Kučera

  Super článek!

  19.03.2013 v 14.07

Nový komentář

 

 

 

 

Pravidla

 • Tučně * označené položky je nutné vyplnit.
  E-mail nebude zveřejněn.
 • Pište prosím slušně a k věci. Pokud můžete, používejte diakritiku.
 • HTML formátování není podporováno.
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [4].

 

Navigace

Kategorie článků

Nejzajímavější články


Tento kód slouží k testování robotů vykrádajících obsah těchto stránek